A World Employer Branding Day harmadik alkalommal került megrendezésre, idén májusban Lisszabonban. Huszonöt előadó állt színpadra és osztotta meg azokat a munkáltatói márkaépítés területéhez kapcsolódó tanulságokat, „best practice”-ket, amelyek beváltak. Inspiráló előadásokat hallgathattunk, most pedig két részes beszámolónkban megosztjuk a tanulságokat, amikkel hazatértünk.
Jól jön a segítség
Te dedikáltan a munkáltatói márkaépítés területével foglalkozol, vagy csak a munkád részeként, esetleg túlórában pezsdíted a munkáltatói márkád? És vajon a World Employer Branding Day előadói közül Lisszabonban hányan kezdték így a prezentációjukat: „Nálunk van dedikált Employer Branding funkció!”? Nem sokan, mindössze két ilyen előadó állhatott színpadra az eseményen.
Az, hogy a munkáltatói márkaépítés kialakításához házon belül dedikált ember, csapat, vagy funkció lenne, világszinten sem jellemző. Szerencsére ez nem határozza meg sem a globális trendeket. Sem a minőséget, vagy a mennyiséget: bőven volt mit hazahoznunk a bőröndükben.
Kelly Marek Bartkiewicz, a Mars globális Employer Reputation & Recruitment Marketing Directora 2016 óta építi a Mars Employer Branding stratégiáját és büszkén számolt be arról, hogy 2018-ra két fővel bővült az egy személyes csapata. Amir Moini, a Netflix Globális Employer Brand Vezetője 2018-ban nyerte el ugyanezt a nemes feladatot, és azóta is egyedül, „Team of One”-ként töri az utat. Elmondta, sokszor olyan érzés, mintha bekötött szemmel menetelne előre az ismeretlenben. Ismerős?
Az előadásokból kiderült, a cégek gyakran kevés belső erőforrással rendelkeznek, ha employer brandingről van szó: nemcsak hazánkban, hanem globális szinten is.
Ami ezen kívül közös nevezőre hozta a huszonöt előadót, az a hozzáállásuk, a tevőlegességük és az agilitásuk. Mindannyian kísérleteznek, hogy mielőbb megtalálják a működő megoldásokat. Mindezt még azelőtt, hogy a versenytársaik előzik meg őket a gyorsítósávon.
Ehhez a legtöbben a Brandfizzhez hasonló, dedikáltan employer brandinggel foglalkozó cégek erőforrásait vonják be. Azokat, akik a belső szervezésen kívül minden mást is megoldanak a sokféle képességgel felvértezett csapatukkal.
A munkáltatói márkaépítés nem egy projekt, se nem kampány
A bemutatott esettanulmányok, employer branding példák a fentiek mellett két fontos szempontot domborítottak ki azzal kapcsolatban, hogyan kezeljük az employer brandinget sikeresen szervezeten belül.
- Az employer branding nem egy projekt, hanem egy folyamatos építkezés és rendszeresen működtetett rendszer. Nem lehet lekapcsolni, mert akkor az égbe ugranának a toborzási költségek, felszökne a három hónapon belüli fluktuáció és elvándorolnának a kulcsemberek.
- Az employer branding nem egy kampány, hanem bevonáson alapuló rendszeres képviselet vezetők, employer branding szponzorok, ambassadorok és kiterjesztve a teljes szervezet által, amely rendszeres részvételt igényel. Jó látni, hogy van, ahol ez már bevett gyakorlat.
A kollégák bevonása kulcsfontosságú
Megható pillanat volt, amikor Emma, az Accenture globális EB vezetője prezentációjának fő üzeneteként kiemelte a bevonás fontosságát, majd megkérte a WEBD-n résztvevő kollégáit, hogy jöjjenek fel a színpadra. Huszonnyolc kolléga állt ott, akik aktívan viszik a munkáltatói márka ügyét előre, dolgoznak, ezen felül pedig a WEBD-re is eljöttek. Ez igazi példamutatás volt a jelenlevőknek, nem pedig egy üres üzenet.
A Mars az EVP rollout, toborzási és belső kommunikáció megújításakor egy komplett csomagot juttatott el az érintetteknek, ez volt az első pillér az építkezés során. Nemcsak a HR és employer branding szakemberek számára fontos és hasznos, hogy ismerjék és képviseljék, életre keltsék a cég munkáltatói márkájának szerves részét képező üzeneteket, célokat, irányelveket, hanem a vezetőknek, az ambassadoroknak ugyanolyan értést kell kapniuk. Erre pedig szükséges egy jól felépített terv.
Vezetői elkötelezés és részvétel a munkáltatói márkaépítés során
A WEBD-n szintén előadóként részt vevő DHL-nél már az első munkanap előtti munkavállalói élményekben is aktív szerepet vállal az ügyvezető igazgató – személyes videóüzenettel köszönti, várja az új belépő kollégát. A csomagszállító óriáscég kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a leendő kollégák már az első munkanapjuk előtt úgy érezzék, várják őket: a felvételt nyert jelöltek két héttel munkába állásuk előtt üdvözlő csomagot kapnak, amit természetesen a DHL szállít ki az új kolléga lakcímére.
A csomagban egyedi üzenet található a leendő csapattagoktól is, melyet személyesen írnak alá, továbbá ebben van az ügyvezető igazgató által készített személyes videóüzenet. Utóbbit ráadásul egy ajándék tableten lehet megnézni – osztotta meg a cég gyakorlatát a rendezvény résztvevőivel Katia Labropoulou, a DHL Express HR igazgatója.
A Netflixnél Senior Szoftver fejlesztők bevonásával működtetik a WeAreNetflix podcastet, ahol szakmai és recruitment témákat is bemutatnak – kaliforniai célcsoport körében elképesztően népszerű formátum közel ezer jelentkezőt hozott, aminek oka Amir szerint az volt, hogy a podcast tartalma hitelesítette a vállalat kultúráját.
Cikkünk második részéből példákon keresztül is kiderül, miért váltotta fel a ’War for Talent”-et a „War for Content”, és melyek azok a szempontok, amelyeket a Talentbrew 200 millió jelöltön végzett kutatása alapján érdemes figyelembe vennünk a hatékony munkáltatói márkaépítés területéhez tartozó tartalmak létrehozásakor.
Ha véleményed van, kommentelj bátran a Facebook oldalunkon, vagy írj nekünk közvetlenül!